Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Najpopularniejsze formy działalności gospodarczej w Polsce to spółka (z o.o.) oraz jednoosobowa działalność gospodarcza. Dlatego w niniejszym artykule skupiamy się na spółce z o.o. Między innymi opisujemy. jak założyć spółkę oraz jakimi zaletami i wadami się charakteryzuje.
Jak założyć spółkę z o.o.?
Założenie spółki polega przede wszystkim na rejestracji spółki KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) oraz sporządzeniu umowy spółki. Co ciekawe, obowiązek ten można wykonać przez Internet lub w sposób tradycyjny (poświadczając dokumenty notarialnie). Jak łatwo się domyślić nieco wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z “założenie firmy przez Internet”. Dokładniej mówiąc do tego celu służy portal S24.
Co ciekawe, dzięki S24, poza spółką z o.o., można też założyć spółkę jawną, komandytową, partnerską oraz komandytowo-akcyjną. Aby założyć spółkę przez portal S24, należy założyć konto na tym portalu oraz konto ePUAP lub posiadać podpis elektroniczny. Konto na portalu może założyć każdy bez żadnych specjalnych uprawnień. Po utworzeniu konta należy wypełnić umowę online. Należy uzupełnić między innymi następujące informacje: lista wspólników spółki, przedmiot działalności, wariant zbycia udziałów, sposób reprezentacji spółki. Poza tym, ustalana jest wielkość kapitału zakładowego, który musi wynosić co najmniej 5000zł (przy czym każdy udział minimalnie 50zł). Należy pamiętać, że potrzebny będzie PESEL. Otworzyć firmę w Polsce mogą również obcokrajowcy, w tym przypadku potrzebny będzie paszport.
Kreator wysłania wniosku oczywiście ma system walidacji, który wstępnie sprawdza poprawność wypełnienia dokumentu. Po poprawnym wypełnieniu wniosku zostaje elektroniczne podpisanie dokumentu. Do tego celu potrzebny będzie wcześniej wspomniane konto na platformie ePUAP.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z pewnymi kosztami. Jest to opłata za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego w wysokości 250 PLN oraz opłata za zgłoszenie pierwszego wpisu w MSiG w wysokości 100zł.
Gdy uda się poprawnie wysłać wniosek i otrzymamy w końcu upragniony wpis do KRS, należy dopełnić jeszcze co najmniej kilku formalności. Jest to między innymi złożenie oświadczenia zarządu o pokryciu kapitału (co wiąże się z opłatą sądową w wysokości 40zł). Poza tym należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Poza tym, trzeba pamiętać o zgłoszeniu NIP-8 w terminie 21 dni licząc od dnia, w którym powstał stosunek prawny (lub 7 dni, jeśli planujemy odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne). Kolejny obowiązek dotyczy podatników VAT, jeśli firma ma być płatnikiem VAT to należy zgłosić spółkę jako podatnika VAT co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją.
Krótkie podsumowanie, czyli wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Dużą zaletą spółki jest ograniczona odpowiedzialność prawna, której niestety nie ma w przypadku konkurencyjnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponadto, spółka dla wielu przedsiębiorców może być znacznie korzystniejsza pod względem optymalizacji podatkowej. Wśród wad spółki trzeba odnotować nieco większe obowiązki sprawozdawcze i bardziej skomplikowaną procedurę związaną z założeniem działalności.