Jak budować fundamenty z bloczków betonowych?
Bloczki betonowe to nie bez przyczyny najczęściej wybierany surowiec do budowy fundamentów. Wyróżniają się one niską ceną oraz łatwością i szybkością montażu, czyli wszystkimi cechami, których oczekuje się na placu budowy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak budować fundamenty z bloczków betonowych i na co zwrócić szczególną uwagę.
Przygotowanie do budowy
Budowa fundamentów z pomocą bloczków to proces łatwiejszy niż wylewka betonu, ale wciąż stosunkowo skomplikowany dla osoby niezorientowanej w temacie. Przed rozpoczęciem budowy należy zwrócić uwagę m.in.na to czy projekt domu uwzględnia wybrany rodzaj fundamentu oraz czy wykop pod fundament został zabezpieczony.
Następnie należy obliczyć ilość koniecznych materiałów budowlanych tj. bloczków betonowych, materiałów termoizolacyjnych pod fundament, czy też zaprawy. Bloczki można kupić w sklepie lub hurtowni, ale najtaniej może je zaoferować producent, czyli betoniarnia Czechowice to tylko jedna z wielu lokalizacji, gdzie bloczki są łatwo dostępne.
Budowa fundamentów z bloczków betonowych
Układając bloczki betonowe, należy pamiętać o kilku zasadach postępowania, które pozwolą na postawienie solidnego fundamentu.
Należy zapamiętać, że w przypadku nierównych ławach fundamentowych pierwsza warstwa zaprawy będzie nierównomiernie nałożona. W rzeczywistości jest to dość częsta sytuacja, która nie może się jednak powtórzyć w przypadku spoin pomiędzy bloczkami. Zawsze muszą być one wypełnione równomierną ok. 12 mm. warstwą.
Nieprecyzyjne nałożenie zaprawy, czy też jej brak nawet w pojedynczych miejscach to prosta droga do różnorodnych problemów z wytrzymałością ściany w przyszłości. W sytuacji, gdy będzie miał miejsce duży nacisk na ścianę (zarówno konstrukcyjny, jak i będący wynikiem sposobu użytkowania), szybko dojdzie do poważnych pęknięć. Dodatkowo niewypełnienie spoin utrudni zabezpieczenie ścian fundamentowych przed wilgocią z zewnątrz. O czym jeszcze pamiętać?
Ponadto nakładając kolejne warstwy bloczków, należy usunąć wszystkie istotne zabrudzenia, które mogłyby mieć wpływ na funkcjonalność zaprawy. Zaniedbanie tej czynności po dłuższym czasie może doprowadzić do rozszczelnienia łączeń pomiędzy warstwami.
Warto mieć na uwadze, że samo układanie bloczków betonowych powinno zagwarantować maksymalną wytrzymałość. Także z tego budowę fundamentów rozpoczyna się od narożników.
Następnie w trakcie układania bloczków należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ich poziomu (oczywiście za pomocą szlauchwagi lub innego urządzenia pomiarowego, dokładniejszego niż klasyczna poziomica). Kolejną czynnością wzmacniającą fundament jest przemurowanie przynależących do niego ścian nośnych (oczywiście w trakcie wznoszenia). Robi się to poprzez położenie co drugiego bloku ściany wewnętrznej w zewnętrznej ścianie fundamentów.
W przypadku fundamentów, których ściany są szerokie, tj. mają więcej niż 380 mm, konieczne są dodatkowe spoiny poprzeczne. Pozwoli to na zwiększenie wytrzymałości stabilności ścian. Dodatkowo w sytuacji, gdy w budynku będzie znajdować się piwnica trzeba zastanowić się nad usztywnieniem ścian fundamentowych. Można to zrobić m.in. poprzez ułożenie zbrojeń w spoinach lub postawienie słupów żelbetowych.
O czym jeszcze warto pamiętać, układając bloczki betonowe?
Pozostaw pracę profesjonalnej ekipie
Układanie fundamentów z bloczków nie jest trudnym zadaniem, ale zawsze należy pozostawić to profesjonalnej ekipie budowlanej. Artykuł powstał w celu przybliżenia m.in. osobom budującym własny dom, na co warto zwrócić uwagę, sprawdzając prace zatrudnionych budowlańców.