Jak dbać o buty zimowe? Poradnik dla zabieganych mężczyzn
Buty zimowe narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych, co zdecydowanie szkodzi ich wyglądowi oraz trwałości. Aby zimowe obuwie posłużyło nam dłużej niż jeden sezon, warto regularnie o nie dbać, zapewniając mu odpowiednią pielęgnację oraz ochronę przed zniszczeniem. Dziś proponujemy małą ściągę dla panów na temat pielęgnacji obuwia zimowego.
Po pierwsze: regularne czyszczenie obuwia
Aby buty zimowe jak najdłużej zachowały piękny wygląd, należy czyścić je po każdym użyciu, usuwając z ich powierzchni kurz, błoto oraz inne zanieczyszczenia. W tym celu wyciągamy butów sznurówki oraz wkładki. Następnie przecieramy powierzchnię buta wilgotną szmatką, a w przypadku większych zabrudzeń, które przywarły do materiału, stosujemy szczotkę z miękkim włosiem. Jeśli mamy do czynienia z trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, możemy użyć wody z dodatkiem szarego mydła – obecność detergentu powinna pomóc w usunięciu zanieczyszczeń. Jeśli natomiast posiadamy buty z nubuku lub zamszu, do ich czyszczenia używamy specjalnych preparatów oraz akcesoriów takich jak gumka lub szczoteczka.
Po drugie: usuwanie soli
Jednym z najczęstszych problemów w przypadku obuwia zimowego jest osadzanie się na ich powierzchni zacieków z soli drogowej, które mogą być bardzo trudne do usunięcia, jeśli nie zrobimy tego zaraz po tym, jak się pojawią. Pozostawione na bucie będą tworzyły nieestetyczny ślad, który będzie po prostu szpecił nasze obuwie. Sól usuwamy szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem mydła lub specjalnego szamponu do butów. Należy pamiętać, aby za pierwszym razem usunąć resztki soli i nie musieć powtarzać tego zabiegu ponownie. Po upewnieniu się, że zaciek został całkowicie usunięty, należy zastosować specjalne preparaty zapobiegające ponownemu osadzaniu się soli na materiale. Warto również pamiętać, że efekt taki da nam również regularne pastowanie butów.
Po trzecie: suszenie przemoczonych butów
Zimą nietrudno o zamoczenie naszego obuwia. Może się to bowiem zdarzyć nawet w przypadku wysokiej jakości butów, które narażone na długotrwałe działanie wilgoci, po prostu przemokną. Suszenie należy uskutecznić jak najszybciej, gdyż im dłużej pozostawimy wilgoć w bucie, tym większych zniszczeń ona dokona. Buty należy jednak suszyć cierpliwie. Nie polecamy ustawiania ich na rozgrzanym do maksimum kaloryferze, gdyż wysoka temperatura zwyczajnie niszczy skórę i powoduje jej odkształcenia. Najlepiej jest suszyć buty za pomocą suszarki z delikatnym nawiewem lub przenośnego grzejnika. Można włożyć również prawidła lub papier, dzięki którym buty nie odkształcają się podczas suszenia. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również specjalne suszarki do obuwia, które wkładamy do środka i uruchamiamy. Inwestycja w takie urządzenie z pewnością opłaci się każdemu, kto zimą często boryka się z przemoczonymi butami.
Po czwarte: pastowanie i impregnacja
Na koniec niezwykle ważna kwestia, która często jest lekceważona, a mianowicie: regularna pielęgnacja obuwia za pomocą specjalnych środków. Pasty mają na celu ochronę buta przed zanieczyszczeniami, pomagają zachować idealny stan skóry, nawilżają ją, zapobiegając tym samym nieestetycznym pęknięciom, natomiast rolą impregnatów jest zabezpieczenie buta przed działaniem wilgoci.
Regularne zabiegi pielęgnacyjne to klucz do idealnego stanu naszych butów.