Zastosowanie kontaktronów w inteligentnym domu
- 949 Views
- admin
- 24 listopada, 2020
- Technologia
Coraz częściej pisze i mówi się o inteligentnym domu. To budynek, najczęściej mieszkalny, który wykorzystuje różne zaawansowane systemy do funkcjonowania i zapewnienia bezpieczeństwa. Jednym z elementów stosowanych w takich układach są kontaktrony.
Bez wątpienia inteligentny dom wymaga stosowania inteligentnych rozwiązań, które korzystają z najnowszych rozwiązań elektronicznych i teleinformatycznych. Już od dawna w wielu tych systemach pojawiają się kontaktrony nazywane również czujkami magnetycznymi. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się tym elementom.
Czym jest dom inteligentny?
Pomysł inteligentnego domu, a szerzej – budynku, pojawił się już w latach 70. XX wieku. Jednak dopiero ostatnie kilka lat pozwoliło na pełne wcielenie tego pomysłu, ponieważ pojawiły się innowacyjne technologie wspomagające funkcjonowanie domów. Inteligentny dom to właśnie mocno zaawansowany technicznie budynek. Taki dom korzysta z systemu czujników i detektorów, którymi zarządza centralny system, sterując różnymi urządzeniami, oświetleniem, ogrzewaniem, alarmem antywłamaniowym itd. Jednym z elementów tego systemu są kontaktrony.
Jak działa kontaktron?
Kontrakton to bardzo małe urządzenie, które może być wykorzystywany w detekcji różnych zdarzeń. W domach inteligentnych czujniki kontaktronowe wykrywają zwiększenie odległości pomiędzy dwoma elementami tych czujników, co jest sygnałem, że drzwi lub okno zostaje otwarte. Pod wpływem pola magnetycznego (zewnętrzny magnes) następuje zwarcie styków wewnątrz kontaktronu. Tak załączony czujnik działa w stanie „spokoju”. Próba włamania powoduje oddalenie magnesu i rozwarcie styków, co z kolei oznacza przerwanie obwodu i załączenie alarmu.
Inteligentny dom i kontaktrony
Czujniki kontaktronowe to bardzo proste, ale jednocześnie bardzo skuteczne zabezpieczenie w domu inteligentnym. Kontaktrony monitorują zamknięcie drzwi oraz okien i mogą sygnalizować próbę sforsowania tych elementów domu, zanim jeszcze intruz pojawi się w środku. Jednak bazujące na kontaktronach rozwiązania smart nie muszą się ograniczać tylko do kwestii bezpieczeństwa. Taki czujnik może sygnalizować, że okno jest otwarte i przekazywać te informacje do systemu ogrzewania lub klimatyzacji. Dzięki temu ogrzewanie zostanie dostosowane do warunków lub całkowicie wyłączone.
W inteligentnym domu wykorzystywane są różne kontaktrony. Magnetyczne są przeznaczone głównie do monitorowania okien i drzwi, do alarmowania prób włamania i sterowania ogrzewaniem. Czasami montowane są jednak kontaktrony wykorzystujące fale radiowe, które są bardziej odporne na próby neutralizacji alarmu – transponder znajduje się na skrzydle okna, a odbiornik na jego ramie. Gdy okno zostanie otwarte, załącza się alarm. Niekiedy w inteligentnych domach używane są także kontaktrony bezprzewodowe z zasilaniem bateryjnym. To czujniki nawierzchniowe (montowane na oknach lub drzwiach) lub czujniki do luzu wrębowego okna.
Inteligentny dom to cały szereg czujników, które dbają o bezpieczeństwo i komfort domowników. Wśród tych czujników znajdują się również kontaktrony, które pełnią istotną funkcję właśnie w obszarze bezpieczeństwa, ale i ogrzewania.