Kolektor danych w magazynie: co to jest, jak działa, zastosowanie
Zarządzanie magazynem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest jeszcze prostsze. Wsparciem dla pracowników jest nie tylko specjalistyczne oprogramowanie WMS, ale również współpracujące z nim kolektory danych.
Czym jest kolektor danych?
Kolektorami danych nazywa się przenośne urządzenia komputerowe w formie terminali, które wyposażone są w czytniki kodów kreskowych, wyświetlacze oraz w klawiatury. Są one przeznaczone do mobilnego gromadzenia i przesyłania danych. Głównym miejscem ich zastosowania jest magazyn, lecz również używane są w innych obszarach, na przykład w sklepach, zakładach produkcyjnych.
Nie należy mylić urządzenia jak kolektor danych z czytnikiem kodów kreskowych. Chociaż każde z nich służy do odczytywania kodów, to jednak kolektory są bardziej złożone. Mają wbudowaną pamięć, mogą łączyć się bezprzewodowo z systemem WMS do zarządzania magazynem, mają interfejsy składające się z wyświetlacza, klawiatury.
Kolektor danych do magazynu – jak działa?
Za pomocą kolektora pracownik może prowadzić szereg czynności. Kolektor danych we współpracy z systemem WMS, z którym łączy się bezprzewodowo przez WiFi, sieć LTE, 3G lub inną, ułatwia pracę i jednocześnie wspiera kompleksowe zarządzanie magazynem.
Komputer jak kolektor danych najczęściej pracuje na bazie systemu Android. Oprogramowanie instalowane na kolektorze jest wtedy integrowane z systemem WMS i wykorzystuje tę samą bazę danych. Możliwy jest wtedy przesył informacji w czasie rzeczywistym, by łatwiej realizować różne operacje magazynowe.
Przykładowe zastosowanie kolektorów danych:
– sprawdzanie informacji o towarach, na przykład cen
– kontrolowanie stanów magazynowych
– wprowadzanie towarów do magazynu
– kompletowanie zamówień
– wydawanie towarów
– inwentaryzacja
W zależności od wybranego modelu kolektor danych może zaoferować także szereg dodatkowych funkcji, na przykład może robić zdjęcia z użyciem wbudowanego aparatu, może być wyposażony w ekran dotykowy.
Kolektory danych w zarządzaniu magazynem
Systemy informatyczne WMS wspierają gospodarkę magazynową, udostępniając użytkownikom gamę funkcji. Aby zarządzanie magazynem stało się jeszcze łatwiejsze, warto zdecydować się również na kolektory danych – oszczędzają czas, eliminują błędy, przyspieszają procesy.
Podsumowując, aby magazyn działał jeszcze efektywniej, warto wyposażyć go w kolektory danych. Za ich pomocą można łatwo prowadzić zarządzanie magazynem na każdym poziomie – od przyjęcia towaru, przez jego kompletację, a skończywszy na wydaniu. Kolektor współpracujący z systemem informatycznym WMS to najlepszy wybór do każdego nowoczesnego magazynu.