Niewypłacalność w upadłości firmy. Co to jest i kiedy następuje?
Aby upadłość firmy mogła nastąpić, musi ona spełnić odpowiednie wymagania. Jednym z kluczowych jest stan niewypłacalności. Czym dokładnie jest niewypłacalność? Kiedy do niej dochodzi?
Czym jest niewypłacalność?
Potocznie niewypłacalnością nazywa się brak możliwości regulowania zobowiązań ze względu na brak wymaganych do tego środków pieniężnych z powodu utraty płynności finansowej.
W przypadku firm zastosowanie ma jednak bardziej dokładana definicja niewypłacalności, która stanowi podstawę do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Jest ona zawarta w przepisach prawnych. Warto zapoznać się z takim tematem jak: restrukturyzacja Katowice.
Kiedy dochodzi do niewypłacalności?
Zgodnie z przepisami niewypłacalnością nazywa się stan, gdy dłużnik stracił swoją zdolność do regulowania zobowiązań pieniężnych. Stan ten powinien trwać jednocześnie przez 3 miesiące.
Dodatkowo wtedy, gdy dłużnik jest osobą prawną bądź ma status jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, niewypłacalność ma miejsce w sytuacji, gdy jego zobowiązania przewyższają majątek. Stan ten powinien utrzymywać się wtedy przez co najmniej 24 miesiące.
Jakie przyczyny może mieć niewypłacalność firmy?
Niewypłacalność firmy może mieć zróżnicowane przyczyny, na przykład może być to efekt niewypłacalności jej dłużników, ale także nietrafnych decyzji biznesowych, na przykład związanych z wyborem kontrahentów, inwestycjami.
Zatem to, kiedy można ogłosić upadłość firmy, zależne jest od jej niewypłacalności. Dopiero wtedy, gdy do niej dojdzie, firma może złożyć wniosek o upadłość w sądzie i rozpocząć postępowanie upadłościowe.