Faktoring – kiedy warto z niego skorzystać?
Coraz więcej firm decyduje się obecnie na korzystanie z usług faktoringowych. Jak dokładnie działa faktoring klasyczny? Kiedy warto zdecydować się na taką formę finansowania faktur? Jaki jego rodzaj warto wybrać – z regresem czy bez regresu?
1. Czym jest faktoring?
To pytanie powtarza się dzisiaj bardzo często wśród przedsiębiorców. Na czym polega faktoring, czyli finansowanie faktur?
Usługa tego typu polega na płatności za faktury przez firmę faktoringową, która określana jest jako faktor. Z kolei jej klient jest faktorantem.
W ramach obsługi faktor płaci za wystawioną przez faktoranta fakturę nawet w ciągu 24 godzin wysokość do 90% należności. Dzięki temu faktorant może zachować płynność finansową, co pozwala mu na łatwiejsze prowadzenie działalności.
Dzisiaj usługi faktoringowe dostępne są również w Polsce i sięga po nie coraz więcej firm, które chcą działać sprawniej i bezpieczniej. Do wyboru jest też wiele firm faktoringowych, które mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę nie tylko w ramach faktoringu, lecz również innych usług dla biznesu.
2. Jakie są rodzaje faktoringu?
Wyróżnia się dwa główne rodzaje faktoringu – faktoring niepełny i faktoring pełny co to jest?
Niepełny faktoring, inaczej faktoring z regresem polega na otrzymywaniu środków za wypłaconą fakturę nawet następnego dnia. Nie obejmuje on jednak ubezpieczenia w przypadku niewypłacalności kontrahenta, dlatego jest on bardziej ryzykowny.
Z kolei faktoring pełny, czyli bez regresu zawiera już takie ubezpieczenie. Wobec tego za brak zapłaty faktury przez kontrahenta ponosi wtedy odpowiedzialność firma faktoringowa. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie dla firmy. Faktoring pełny jak księgować wtedy otrzymane środki? Najczęściej są one umieszczane w rubrykach Wn „Koszty finansowe” i Ma „Rozrachunki z odbiorcami”. Dokładne informacje o księgowaniu może przekazać firma faktoringowa.
3. Kiedy warto wybrać faktoring?
Usługa faktoringowa jest bardzo dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy obawiają się utraty płynności finansowej ze względu na brak zapłaty faktur przez kontrahentów czy klientów.
Szczególnie polecana jest ona dla firm, które często wystawiają faktury z długim terminem płatności, które są popularne w wielu branżach, na przykład produkcyjnej, handlowej. Wtedy można łatwiej zachować płynność finansową, gdy kontrahent nie płaci za fakturę od razu.
Również faktoring będzie bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy firma często nawiązuje współpracę z nowymi kontrahentami, dlatego nie jest ona pewna ich rzetelności. Wówczas poleca się faktoring bez regresu. Gdy natomiast firma nawiązuje współpracę ze sprawdzonymi partnerami, stosuje się częściej faktoring z regresem.
Wobec tego faktoring może być bardzo dobrym wyborem dla wielu firm, które chcą prowadzić swoją działalność bezpieczniej. Rozpoczęcie współpracy z faktorem ogranicza wtedy ryzyko związane z działalnością i powoduje, że firma może działać bez długiego oczekiwania na zapłatę faktur!