Co musisz wiedzieć, zanim założysz firmę.
Założenie działalności gospodarczej związane jest z kilkoma formalnościami. Aby legalnie prowadzić biznes, trzeba oficjalnie zarejestrować firmę. Choć sporo spraw można załatwić przez internet, na początku mogą one wydawać się trudne. Pokażemy ci, jak wygląda zakładanie firmy krok po kroku. Dzięki temu przekonasz się, że to nie aż tak skomplikowane jak jeszcze wydawało ci się przed chwilą.
Jak zarejestrować firmę
Najprościej założyć firmę przez internet. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej biznes.gov.pl. Po rejestracji dane firmy zostaną przekazane do właściwego oddziału ZUS oraz US.
To moment, w którym musisz już wiedzieć:
1. Jak nazywać będzie się firma (co najmniej twoje imię i nazwisko)
2. Jaki będzie adres jej siedziby (musisz mieć tytuł prawny do niej, np. własność, najem użyczenie)
3. Jakiego rodzaju działalność chcesz prowadzić – na tej podstawie wybierzesz kod PKD
4. Jak się opodatkujesz.
Założenie działalności gospodarczej koszty
Z samym założeniem działalności nie wiążą się żadne koszty. Jednak tuż po tym pojawiają się miesięczne koszty ubezpieczenia, które są niezależne od tego, czy będziesz zarabiać, czy nie.
Jeśli nie prowadzisz innej firmy, ani nie prowadziłeś jej przez ostatnie 60 miesięcy, możesz skorzystać z ulgi na start. Dzięki niej przez pierwsze 6 miesięcy będziesz zwolniony z płacenia składek na:
– ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
– Fundusz Pracy
– Fundusz Solidarnościowy
Po pół roku możesz skorzystać z preferencyjnych składek na ZUS, jeśli nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz swojego byłego pracodawcy. Co ważne, nie mogą z tego skorzystać również osoby, którzy prowadzą działalność artystyczną lub twórczą albo działają w ramach wolnego zawodu. Podstawę wymiaru preferencyjnej składki jest 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę .
Jeśli nie możesz skorzystać z preferencyjnej stawki, musisz płacić składki od zadeklarowanej podstawy, która wynosi nie mniej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia brutto.
Składki na ZUS są następujące:
– składka emerytalna 19,52%
– składka rentowa 8%
– składka (dobrowolna) chorobowa 2,45%
– składka wypadkowa 1,67% Idla firm do 9 pracowników)
Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy 2,45%
Dodatkowo musisz zapłacić składkę zdrowotną. Jej wysokość to procent od dochodu, który uzależniony jest od sposobu opodatkowania, który wybrałeś przy zakładaniu firmy.
Składka zdrowotna wynosić będzie:
– 9% dochodu przy rozliczeniu podatku na zasadach ogólnych
– 4,9% przy podatku liniowym
– 9% przy ryczałcie
Faktoring – finansowanie działalności
Faktoring to popularny sposób na finansowanie firm i faktur. W ramach usługi faktoringu można wystawiać swoim kontrahentom faktury z długim terminem płatności i nie czekać przez cały ten czas na spłatę. Faktor (firma faktoringowa) przejmie w ramach cesji to zobowiązanie i przeleje na twoje konto całą wartość faktury lub zaliczkę. Ty płacisz mu procent od tej kwoty.
Zaletą faktoring jest to, że pieniądze, które zarobisz nie są zamrożone na fakturze. Możesz nimi od razu dysponować. To usługa dostępna nawet dla osób prowadzących jednoosobową działalność już od samego początku.