Nieletni i narkotyki – co grozi za ich posiadanie?
Sprawy dotyczące posiadania narkotyków przez nieletnich są rozpatrywane przez sąd indywidualnie, dlatego wydawane są wtedy różne orzeczenia. Na co może narazić się osoba nieletnia, przy której znaleziono takie substancje odurzające?
Jakie kary grożą za posiadanie narkotyków?
Narkotyki są w Polsce substancjami zakazanymi, dlatego też za ich posiadanie grożą kary przewidziane przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Jakie z nich dotyczą osób pełnoletnich, a jakie nieletnich?
W przypadku osób pełnoletnich posiadanie substancji odurzających będzie wiązało się z maksymalnym wymiarem kary pozbawienia wolności do lat 3. Z kolei w sytuacji, gdy narkotyków było dużo, kara ta może wynosić nawet 10 lat.
Przepisy określają jednocześnie, że jeśli sąd uzna posiadanie narkotyków za wypadek posiadający mniejszą wagę, wówczas może on wykorzystać karę ograniczenia wolności, karę grzywny albo też karę pozbawienia wolności na czas do 1 roku.
Takie kary dotyczą osób pełnoletnich, natomiast jak wyglądają one w przypadku osób niepełnoletnich, czyli tych do 17 roku życia?
Co grozi nieletniemu zatrzymanemu za posiadanie narkotyków?
Osoby nieletnie, czyli według prawa te, które mają do 17 roku życia, narażone są również na kary za posiadanie narkotyków, przy czym są one inne niż w przypadku dorosłych. Co grozi nieletniemu zatrzymanemu za posiadanie narkotyków?
Sprawami dotyczącymi posiadania narkotyków przez osoby nieletnie zajmują się sądy rodzinne. Zastosowanie mają wówczas przepisy znajdujące się w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.
W takim przypadku sądy stosują głównie środki wychowawcze, natomiast w określonych sytuacjach także środki poprawcze czy lecznicze.
Do zasądzanych kar zaliczane są wtedy głównie udzielenie upomnienia oraz ustanowienie nadzoru przez rodziców, opiekuna, kuratora sądowego. Także sąd może orzec w tym przypadku o skierowaniu osoby do ośrodka zajmującego się prowadzeniem działań wychowawczych, terapeutycznych, szkoleniowych. W skrajnych sytuacjach jest to ośrodek poprawczy, co zwykle stosowane jest w przypadku ponownego popełnienia czynu. Artykuł napisano w współpracy z https://nieletni.pl/.